Ocet owocowy w pielęgnacji włosów – rodzaje, zastosowanie

Ocet to nieoceniony kosmetyk, który podarowała nam natura. Warto czasami wynieść go z kuchni i wykorzystać np. w pielęgnacji włosów. Najlepsze do tego są octy owocowe. Po które sięgnąć? Jakie są ich właściwości? Jak je zastosować?

Naturalna pielęgnacja jest prosta i praktyczna, bo pokazuje, że wiele kosmetyków mamy na wyciągnięcie ręki i wcale nie musimy wybierać się po nie do drogerii. Świetnym przykładem jest ocet, czyli produkt powstały podczas fermentacji owoców np. jabłek, winogron lub malin. Znany o wieków i równie długo wykorzystywany w domowej pielęgnacji, dziś zaczyna powracać w wielkim stylu. Czas poznać go lepiej!

Zastosowanie octu w pielęgnacji włosów

Ocet można wykorzystać do pielęgnacji włosów różnego typu, ale najlepiej sprawdzi się m.in. na włosach puszących się, pozbawionych blasku i farbowanych. Jest wybawieniem wszędzie tam, gdzie trudno zapanować nad włosami.

Przede wszystkim warto stosować go, gdy włosy nie chcą się rozczesywać. Dzięki swoim właściwości ocet owocowy jest w stanie je wygładzić, jeśli tylko zastosujemy go od razu po myciu. Warto sięgnąć po niego też, kiedy chcemy zachować świeżość koloru na dłużej. Częstym problemem włosów farbowanych jest wypłukiwanie się koloru, któremu zapobiega właśnie ocet. Poza tym można wykorzystać go, aby podkreślić blask włosów i je wygładzić. Wiele razy okazuje się, że ich puszenie się, szorstkość i matowość to wynik rozchylonych łusek, które ocet owocowy zastosowany po myciu włosów jest w stanie ujarzmić.

Rodzaje octów owocowych

Jeśli chcemy wykorzystać ocet owocowy na włosy, mamy do wyboru kilka opcji. Do produkcji octu można wykorzystać właściwie każdy owoc, ale tylko niektóre z octów owocowych zyskały popularność w pielęgnacji włosów.

Ocet jabłkowy – zdecydowanie najpopularniejszy wśród octów owocowych; zawiera ok. 20 związków mineralnych, cenne kwasy (mlekowy, jabłkowy i octowy), aminokwasy, bioflawonoidy, beta-karoten i witaminy A, C, E i  z grupy B, w związku z czym jest prawdziwą bombą witaminową, która nie tylko zadba o piękno włosów, ale też wspomoże walkę z problemami skóry głowy.

Ocet malinowy – nie pachnie co prawda jak świeży owoc maliny, ale również bogaty jest w wiele związków bioaktywnych, antocyjany, witaminy (C, E oraz B) i składniki mineralne (potas, wapń, magnez i cynk), dzięki którym jest w stanie przywrócić włosom witalność i piękny blask naprawdę szybko.

Ocet winogronowy – uzyskany z winogron ocet winny znany jest ze swojego działania antybakteryjnego i antyoksydacyjnego, ponieważ zawiera resweratrol – silny przeciwutleniacz; jest też źródłem minerałów (w tym cennego dla włosów cynku) oraz witaminy A, C oraz E.

Jak ocet owocowy działa na włosy?

Dlaczego w ogóle warto stosować ocet w pielęgnacji włosów? Przede wszystkim z uwagi na to, że ma kwaśne pH, a więc jest w stanie zakwasić włosy – w skrócie oznacza to, że przywraca im naturalne pH, które najczęściej zostaje podniesione podczas mycia włosów. W praktyce przekłada się to na fakt, że ocet:

– domyka rozchylone łuski włosów,
– wygładza pasma i eliminuje szorstkość,
– ułatwia rozczesywanie włosów,
– podkreśla kolor i nadaje piękny blask,
– pomaga zachować zdrowie włosów.

Płukanka octowa na włosy

Najprostszy sposób na zastosowanie octu w pielęgnacji włosów to wykorzystanie do ich płukania mieszanki octu z wodą. Taka płukanka octowa działa świetnie, bo domyka łuski włosów po myciu. Wystarczy umyć włosy i spłukać je porcją płukanki z octu malinowego, jabłkowego lub winnego.

Przepis na domową płukankę octową jest całkiem prosty. Oczywiście można kupić gotowy kosmetyk w drogerii, ale czasami warto zrobić ją samodzielnie. Potrzebne do tego są: 500 ml letniej przegotowanej wody oraz 1 łyżka dowolnego octu owocowego. Tylko tyle i aż tyle!